Event Lighting Lite PAR19X12L – Par 19 x 12W RGBWAU
0 Reviews
Out of stock
  • Estimated delivery time 14-30 days
  • 18 months warranty at Genuine Warranty Center.
  • Whats in the box: charging cable and block
Product will be shipped from warehouse. Call us for floor stock
<span class="ts-tooltip button-tooltip" data-title="Add to compare">Compare</span>
SKU: PAR19X12L
Product details
19x 12W RGBWAU LED PARCAN with IR Remote
This LED PARCAN comes with 19 powerful 12W RGBWAU LEDs, offering a wide range of vibrant colours. It includes an IR remote for easy control, making it perfect for stage lighting, events, and performances.
Watch the video: https://www.youtube.com/watch?v=SSu_CLqXxOI
Specifications
  • Photometrics
  • Light Source: 19x 12W RGBWAU 6-in-1 LEDs
  • Beam Angle: 40°
  • PWM: 20,000 Hz
  • LED Lifespan: 50,000 hours
  • Effects
  • Dimming: 0~100%
  • Strobe: 1 - 20 Hz
  • Power
  • Input Voltage: 100~240V AC, 50/60Hz
  • Power Consumption: 190W
  • Connection: powerCON in/out
  • Control
  • Protocol: DMX512
  • DMX channels: 6/11
  • Interface: 3-pin DMX in/out
  • Built-in Programming: Yes
  • Display: 4-button and 4-digit LED control panel
  • Operation Modes: DMX, manual, auto, sound active, IR remote, master/slave
  • Housing
  • Materials: Die cast aluminium, matte black finish
  • Cooling: Fanless Cooling
  • Net weight: 2.8 kg
  • Overall Size: 275x270x84 mm
Additional information
Weight 2.8 kg
Dimensions 84 × 275 × 270 cm
Customers Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Event Lighting Lite PAR19X12L – Par 19 x 12W RGBWAU”